Mp4 nedir ?

Mp4 yeni nesil video formatı.. 2cdlik yaklaşık boyutu 1.2gb olan bir filmi 300mb fan daha az boyutlara düşürerek internetten indirmede kolaylık sağlar. Bu formatın tercih edilmesinin sebeplerinden birisi boyutunun küçük olması, küçük olmasının yanında görüntü kalitesinden çok şey kaybedilmemesi..

Bilindiği üzere ses kalitesini bozmadan “wav” dosyalarını 1 ‘ e 11 oranında sıkıştırma yapabilen bu sebeple de harddisk ‘ te fazla yer kaplamayan mp3 , bir anda dünyayı etkisi altına almış , bilgisayarın vazgeçilmez yazılımları arasına girmişti. Bu yazılımın türetilmesi için üretilen programlar gerek internet üzerinde gerekse dergi cd ‘ lerinde yer almıştı. Artık herkes ücretsiz olarak , sevdiği sanatçının sevdiği parçalarını elde edebilmişti. Tabi plak şirketleri bu duruma bozulmadı değil. Bu olayın önüne geçebilmek için değişik mercilere başvurmuşlardı. Bazı ülkelerde de başarı sağladılar.

Son günlerde ise yeni bir formattan bahsedilir oldu ; MP4. Bu format ile “wav” dosyaları 1 ‘ e 18 oranında sıkıştırılabiliyor. Bu formatı Global Music ile CMM (Avustralya’lı bir şirket) birlikte üretmiş. Tabi ki siz “amman ne güzel hemen şarkıları mp4 yapalım” diyor olabilirsiniz. Ancak bu mümkün değil. Çünkü mp3′ ün başına gelen patent sorunu sebebiyle sadece telif hakkı ödenen şarkılar mp4 ‘ e çevrilebiliyor. Başkalarının dağıtılan şarkıların kaynak kodunu kullanarak mp4 üretmemesi için şarkı çalıcısının içinde geliyor.

Mp4 ‘ün mp3 kadar popüler olması şimdilik mümkün gözükmüyor. Zira istediğimiz an istediğimiz şarkıyı mp4 yapamayacağız…

Filmi indirdim nasıl izleyeceğim ??

Filmi izlemek için bir kaç yol var ancak ben en kolay yöntemi anlatacağım. BU yöntemde gerekli olan program VLC media player. Açık kaynak kodlu ücretsiz bu programı buradan indirebilirsiniz.. Programı indirdikten sonra ekstradan birşey yapmanız gerekmiyor. Mp4 formatındaki filmi VLC ‘yi kullanarak izleyebilirsiniz..

Filme nasıl altyazı ekleyebilirim ??

Bunun için de yine VLC işinizi görecektir. Nasıl ekleme yapılacağını aşağıda resimlerle anlattım:

vlc1

Önce yukarıda okla gösterilen yere tıklayrak aşağıdaki gibi bir pencere açılmasını sağlıyoruz.

vlc2

Pencere açıldıktan sonra 1numaralı yerden filmimizi, 2 numaralı yere tıkladıktan sonra aktif olacak olan 3 numaralı yerden de filmimiize ekleyeceğimiz altyazı dosyasını seçiyoruz.. Bu kadar..